Jaké existuje příslušenství pro sportovní kamery?

Pořídili jste si svou první sportovní kameru a začínáte přemýšlet, jak natáčení videa posunout na další úroveň? Pak vám přijde vhod obrovské množství nejrůznějších držáků, dálkových ovladačů, úchytů a dalších vychytávek, které vám pomohou i při náročných aktivitách zachytit ty nejlepší momenty. Jak se ale v hromadě příslušenství zorientovat? 

 

 

Držáky na tělo

 

Držáky jsou nejběžnějším příslušenstvím pro sportovní kamery. Pokud si totiž na horském kole zrovna vychutnáváte oblíbený sjezd nebo si razíte cestu prašanem, vyplatí se mít obě ruce volné. Držáky na tělo jsou vhodné pro pořizování záběrů z pohledu první osoby.

 

Různé typy držáků se hodí pro různé situace:

 

Držáky na helmu

Pro sporty, při kterých využíváte helmu, je držák na helmu ideální možností. Se světem se pak můžete podělit o záběry z pohledu první osoby, případně kameru otočit na sebe a stát se tak hlavním hrdinou videa. Držák se na helmu upevňuje pomocí speciálních nalepovacích úchytů, které kameru pevně přichytí, takže se nemusíte bát, že byste ji někde ztratili.

 

Držáky na hlavu

Ne každý sport vyžaduje, abyste si hlavu chránili helmou. V takové chvíli vám bude vyhovovat pružná čelenka, jejíž velikost si snadno nastavíte tak, aby vám perfektně sedla. Samotná kamera je k čelence připevněna v oblasti vašeho čela. Toto umístění je ideální pro pořizování záběrů z pohledu první osoby. Doslova se na svět můžete podívat svýma očima. Pokud si tedy příště chcete natočit probíhání své oblíbené stezky nebo zdokumentovat výlet do hor, čelenka vám s tím pomůže.

 

Další možností, jak akční kameru nosit na hlavě, je nacvakávací držák pro kšiltovku. Stačí ho i s kamerou přicvaknout ke kšiltu a máte hotovo. Toto rychlé a pohodlné řešení se hodí především pro méně náročné aktivity. Skvěle tak zachytíte třeba zajímavou procházku městem nebo výlet do přírody.

 

Hrudní pásy

Hrudní pás je další alternativou, jak kameru nosit na svém těle. Oceníte ho především ve chvíli, kdy do svého videa chcete dostat záběry z jiného úhlu. Prsní držáky bývají vyrobeny z pružných materiálů a jsou velikostně nastavitelné. Nebudou vás tedy v pohybu nijak omezovat. Snadno je přetáhnete i přes tlustou zimní bundu, což se hodí při natáčení na lyžích nebo snowboardu. Samotná kamera je pevně umístěna na vašich prsou, takže se nemusíte obávat, že byste ji ztratili.

 

Držáky na ruku

Držák na zápěstí využijete vždy, když potřebujete mít volné ruce, ale zároveň chcete mít svobodu při pořizování záběrů. Kameru snadno natočíte tak, aby přesně zabírala, co právě děláte. Může se hodit při natáčení zajímavých detailů. Třeba při horolezectví.

 

 

Další možnosti uchycení

 

Sportovní kameru dnes zvládnete připevnit takřka na cokoliv.

 

Nalepovací a přísavné držáky

Nalepovací držáky jsou ideální, pokud chcete svou kameru připevnit k jakémukoliv rovnému či zakřivenému povrchu. Jejich využití je opravdu široké. Můžete je přilepit na karosérii auta a získat skvělé záběry jízdy nebo je nalepit na lyže, surf i snowboard. O svou kameru se přitom bát nemusíte, nalepovací držáky jsou velmi odolné.

Přísavné držáky se nejlépe hodí na sklo a další materiály, ke kterým se mohou přicucnout. Výhodou je, že na rozdíl od nalepovacích držáků, je můžete opakovaně sundat a nandat. Využít se dají třeba na čelním skle v autě, pokud chcete zaznamenávat svou jízdu a mít nezpochybnitelný důkaz pro případ nehody.

 

Držáky na řídítka

Pokud se svou kamerou často vyrážíte na adrenalinové projížďky na kole nebo na motorce, jistě se vám mohou hodit držáky na řídítka. Jejich výhodou je dobrá kontrola nad pořizovaným záběrem. Zkrátka natočíte kameru tak, kam chcete, aby směřovala, a o víc se nemusíte starat. Umístění blízko kola dodá vašemu videu ten správný říz. Stejně snadno můžete kameru natočit i na sebe. Držáky na řídítka se obvykle prodávají v několika velikostech, podle průměru trubky, na kterou je chcete připevnit. Vždy se tak přesvědčte, že si objednáváte tu správnou.

 

Nebojte se vody

O kameru se nemusíte bát, ani když natáčíte blízko vody nebo rovnou v ní. Je však dobré pamatovat na vodotěsná pouzdra a také na plováky, které kameru udrží na hladině, i když ji upustíte.

 

 

Teleskopické tyče (monopody, selfie tyče)

 

Jinými slovy monopody nebo také selfie sticky jsou rovněž velmi užitečným příslušenstvím. Jejich využití je samozřejmě mnohem širší než pouhé vytváření „selfíček“ s přáteli. Budou se vám hodit třeba na koncertech, kde přes několikatisícový dav nemáte zrovna ideální výhled, ale díky dlouhé teleskopické tyči pořídíte parádní záběry oblíbeného interpreta. Ideální jsou i pro tvorbu videí z pohledu follow cam, kdy z blízka chcete natočit třeba jízdu dalšího jezdce na lyžích, ale nechcete se mu motat v cestě.

 

 

Monopody vybírejte podle následujících vlastností:

 

  • Maximální délka po vysunutí - Čím delší tyč, tím více se vám do záběru vejde objektů. Klasické selfie sticky mohou mít délku od 50 do 150 cm.
  • Kompaktnost ve složeném stavu - Některé monopody se dají složit více, některé méně. Vždy proto přemýšlejte, kolik prostoru na ně, třeba v batohu, máte.
  • Konstrukce - Teleskopických tyčí je na trhu spousta a ne všechny jsou vyrobeny kvalitně, případně se nehodí pro sportovní využití. Pokud se s tyčí chystáte vyrazit do terénu, volte raději robustnější a pevnější konstrukce. Vaše kamera pak bude v bezpečí. Na trhu najdete i tyče, které se i s kamerou udrží na hladině, což oceníte při natáčení v blízkosti vody.
  • Možnosti využití - Některé monopody se dají využít jak se sportovní kamerou, tak se zrcadlovkou nebo chytrým telefonem. V takovém případě většinou stačí dokoupit příslušnou redukci a hned máte multifunkční tyč pro všechna svá zařízení.

 

 

Dálkové ovladače

 

Ve chvíli, kdy máte kameru připevněnou na helmě nebo na stromě, kolem kterého se chystáte prosvištět, je praktické mít možnost ovládat kameru dálkově. K tomu slouží speciální ovladače. Některé využívají Bluetooth, jiné jsou připojeny přes Wi-Fi. K běžným funkcím patří možnost spustit či přerušit nahrávání a přístup do nastavení kamery. Ovladače, které využívají Wi-Fi mají zpravidla větší dosah - třeba až 180 metrů. Z jednoho ovladače se u některých modelů dá rovněž ovládat více kamer naráz.

 

Ochranné rámečky

 

Jsou situace, ve kterých se používání standardního vodotěsného pouzdra nehodí. Třeba tehdy, když potřebujete kvalitně zachytit zvuk. Přesto ale chcete mít svou kameru v bezpečí před mechanickým poškozením a navíc ji připevnit do nějakého držáku. Řešením jsou ochranné rámečky, které nezaberou moc místa, a do držáků je snadno nacvaknete.

 

Stabilizátory

 

Stabilizátory se řadí mezi pokročilé příslušenství, které vaše běžné záběry posune na profesionální úroveň. Cílem stabilizátorů je odstranit z videa třes, kterému se při sportovních aktivitách zákonitě nevyhnete. Video je pak dokonale klidné a stabilní.

 

Mezi stabilizátory jsou velké rozdíly a záleží na vás, kolik chcete investovat. Zatímco základní modely využívají ke stabilizaci obrazu závaží, pokročilé bývají osazeny i několika elektromotorky, takže můžete uchycenou kameru libovolně natáčet. Stabilizace rovněž bývá víceosá, což zaručuje perfektní výsledky i ve velmi náročných podmínkách.

 

 

Výhoda stabilizátorů (jiným slovem též gimbalů) spočívá v tom, že se většinou dají připevnit přímo na držáky pro sportovní kamery. Můžete tak využít úchyty, které již máte. Jednoduše na ně přicvaknete stabilizátor a až na něj samotnou kameru.

 

 

Externí displeje a dálkové ovladače

 

Pokud nad pořizovanými záběry chcete mít dokonalou kontrolu, vyplatí se pořízení externího displeje. Ten zvládá v přímém přenosu přenášet obraz ze sportovní kamery a vy tak v každém okamžiku víte, co natáčíte. Displeje jsou zároveň vyrobeny tak, aby outdoorové aktivity bez problému vydržely a daly se snadno nosit třeba na zápěstí. Často v sobě zahrnují i funkce dálkového ovladače, takže můžete bezdrátově zapnout či vypnout nahrávání nebo upravit nastavení kamery. Pro tento specifický typ příslušenství se vžil název REMOVU, dle značky ovládající tento segment.

 

 

Postroje pro psy

 

Natáčet můžete snadno i z perspektivy svého čtyřnohého mazlíčka. Stačí mu pořídit postroj, který kameru připevní na jeho hřbet. Postroje jsou vyrobeny z příjemných materiálů, aby psa nijak neobtěžovaly. Díky nastavitelné velikosti se hodí pro většinu plemen.

 

 

 

Nákupního rádce připravil obchod PrislušenstvíMadMan.cz.